Jakie zadania spełniały pachnidła i perfumy przez minione lata, jakie znaczenie mają współcześnie.

  • Posted on: 15 March 2016
  • By: addmean
Dawno temu zapach był synonimem luksusu osiągalnym dla wybrańców. Niższych warstw społecznych nie tylko nie stać było na kupowanie niezmiernie drogich w owym czasie pachnideł, ale nawet możliwości przestrzegania higieny osobistej mocno różniły się od możliwości zamożnych klas społecznych.

Damskie perfumy
Author: Olga Filonenko
Source: http://www.flickr.com
To powodowało, że wspaniałe zapachy nie były dostępne w każdym domostwie. Za to, kiedy już bogata panna mogła pozwolić sobie na taki zbytek, użycie nawet kropelki ekstraktu rozsiewało wokół mocną aurę przez wiele godzin. Tymczasem obecnie każda nastolatka może wejść do jakiejkolwiek drogerii i zapytać o chloe perfumy bądź inne modne obecnie zapachy - http://www.ceneo.pl/Perfumy_i_wody_damskie/p:Chloe.htm.

To prawda, są one również drogie, ale nie kosztują całej wypłaty, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Firmy takie jak lacoste, mexx - ceneo.pl/Perfumy_i_wody_damskie;017Mexx_P0-6152.htm czy Adidas należą do perfum stosunkowo tanich. Dodatkowo są to najczęściej lekkie, łatwe w odbiorze zapachy. Idealne dla młodych kobiet, których zmysł powonienia jest po pierwsze nie w pełni ukształtowany, po drugie tak bardzo ostry, że mocne i przytłaczające perfumy bywają trudne do zaakceptowania.

Na drugim końcu można znaleźć perfumy o wiele droższe. Tu wybór jest bardziej trudny, gdyż perfumy są bardziej złożone i przeznaczone raczej dla starszych kobiet. Dominują marki takie jak Armani czy Guerlain. Wysoka cena zapachu jest uzależniona nie tylko od marki, lecz przede wszystkim zależy od użytych do produkcji substancji. Im bardziej unikatowe składniki i skomplikowana formuła, tym cenniejsze będą perfumy.

Co ważne, wśród zapachów od pewnego czasu czołowe miejsce na półce z najdroższymi zapachami otrzymują takie, których sprzedaż już dawno nie jest prowadzona. Perfumy te są najczęściej złożone z naturalnych, bardzo drogich składników, które od jakiegoś czasu są wycofywane z użytku i uzupełniane syntetycznymi odpowiednikami.

Niestety syntetyczne wyciągi nie pachną tak ładnie jak przedtem i są zwykle mniej trwałe. Pojedyncze zachowane butelki osiągają horrendalne ceny na różnych serwisach aukcyjnych. Mimo niezwykle wygórowanych cen znajdują jednak dość szybko chętnych nabywców.